Jak zaplanować spędzanie czasu z noworodkiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka zawsze powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po narodzinach dziecka to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w korytarzu. Wszystkie domowe porządki mogą zaczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być w pobliżu. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie bez przerwy domagał się jedzenia. W pierwszych dniach na świecie dziecko nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że raz przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie wołało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, która powinna sterować życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia malucha każdy plan może być nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku dbanie o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.